Már Magyarországon is elindítható a szerkezetátalakítási eljárás, amelynek célja az életképes vállalkozások nehézségeinek kezelése és a fizetésképtelenség megelőzése. A DLA Piper Hungary szakmai eseményén jogi és gazdasági oldalról egyaránt megvilágították a szakértők az új eljárás részleteit és előnyeit, valamint arra is kitértek, hogy a megváltozott külső körülmények milyen iparági szereplőket állítottak igazán komoly kihívások elé.
A Bírósági Határozatok Gyűjteményében közzétett Gfv.VII.30.365/2020/5. számú határozatában a Kúria arra a következtetésre jutott, hogy az adós és a hitelező közötti szerződés felszámoló általi, Cstv. 47. § (1) bekezdés szerinti felmondása nem jogellenes, ebből következően az adóssal szemben a szerződés alapján a felmondás tényére tekintettel kártérítési igény nem érvényesíthető. A kártérítési felelősség megállapítására ugyanis jogellenes magatartás hiányában nem kerülhet sor.
1. State of the Restructuring Market
1.1 Market Trends and Changes
State of the Restructuring and Insolvency Market
There were 27,359 insolvencies in France as of the end of September 2021, down 25.1% from the same period in 2020, and down 47.9% from September 2019. Such reduction is relatively stable across all sectors, including those most severely affected by the health-related restrictions, such as accommodation and food services (down 44.2% year-on-year) and trade (down 28.1% year on year).
Fewer Insolvencies for More Opportunities
At the end of 2021, corporate bankruptcies (for most company sizes and in most sectors) were at their lowest level compared to the pre-COVID-19 figures from 2019, with a 50% drop in insolvency proceedings and a 10% decrease in pre-insolvency situations. This was largely due to the temporary impact of government emergency measures and support, including:
Due to the severe economic consequences of the coronavirus pandemic, the Hungarian Government adopted Government Decree 249/2020 (28 May) that introduced certain amendments to Act XLIX of 1991 on Bankruptcy and Liquidation Proceedings.
2018-ban indult a magyar fizetésképtelenségi jog reformjával kapcsolatos munka az Igazságügyi Minisztérium irányításával. A 2019. októberében tartott 43. Jogász Vándorgyűlésen dr. Bogdán Tibor kormánybiztos, dr. Bodzási Balázs tanszékvezető (Budapesti Corvinus Egyetem), dr. Zsombolyay Péter főosztályvezető (IM) és dr. Fabók Zoltán ügyvéd (DLA Piper Hungary) fejtették ki álláspontjukat a folyamatban lévő kodifikáció egyes kérdéseivel kapcsolatban.
A Csődtörvényt módosító új javaslattal kapcsolatban az elmúlt napokban egy népszerű hírportálon jelent meg nagyobb terjedelmű írás „Lex reptér: törvény, ami az egész magyar gazdaságot veszélyezteti” címmel. Blogbejegyzésemben amellett érvelek, hogy amennyiben a követelésbehajtási célú felszámolási eljárásokat jogi realitásként elfogadjuk, úgy a módosítás alapvetően jó irányba mutat.
Az ENEFI és a román adóhatóság közötti jogvitában az eljáró bíróság előzetes döntéshozatali kérelemmel fordult az Európai Unió Bíróságához, melyben az uniós jog értelmezését kérte a magyarországi fizetésképtelenségi eljárás romániai joghatásával kapcsolatban. Korábbi blogbejegyzésünkben beszámoltunk az ENEFI és a romániai adóhatóság közötti jogvitában 2016.
Az Európai Unió Bírósága közzétett végzésében megerősítette a korábbi gyakorlatát a székhelyét más államba áthelyező társaság fizetésképtelensége esetén irányadó joghatósági szabályokkal kapcsolatban. Bejegyzésünkben röviden áttekintjük az irányadó esetjogot, és azt, hogy ebben milyen változást fog hozni a 2017-től alkalmazandó új uniós jogszabály.